Monday, October 29, 2012

Lapsed kirjutavad Tõravere ekskursioonist

Käisime vaheajal Tõravere Observatooriumis. Nägime tähtedest pilte, gloobust, kus olid peal tähtkujud, raudmeteoriiti. Teleskoop oli hästi suur, aga kahjuks halva ilma tõttu ei saanud me taevast vaadata. Minu jaoks oli aga kõige huvitavam üks arvutiprogramm, mis näitas, millised näevad välja planeedid ja nende kaaslased.

Markus O


Neljapäeval, 25.oktoobril kogunesime kella kolmeks kooli juurde. Algas sõit Tõraverre. Meie reisi eesmärk oli tutvuda Tõravere Observatooriumiga. Tõraveres töötavad täheteadlased ehk astronoomid, kes uurivad taevast. Nad tutvustasid meile oma tööd. Sain teada, et umbes 4 miljardi aasta pärast ei ole enam Päikest. Meile näidati arvuti kaudu kolme planeeti. Nende nimed olid Merkuur, Veenus ja Marss. Saime teada, et Kaali järv on tekkinud meteoriidi kokkupõrke tagajärjel Maaga. Tegime tutvust teleskoobiga. Kahjuks oli taevas pilves ja me ei saanud seda vaadelda läbi teleskoobi. Põnev oli uurida tähtkujusid. Neid on taevalaotuses kaheksakümmend kaheks.
Loodusõpetuses olime õppinud Päikesesüsteemi, seepärast olid paljud asjad tuttavad, näiteks Päikese ja Kuu varjutus, planeetide asetus. Mulle meeldis Tõraveres väga. Lisaks õpitule saime teada palju uut ja huvitavat.

Randel

Vaheajal toimus ekskursioon Tõravere Observatooriumisse. Seal näidati meile rauatükki, mis on kukkunud taevast alla. See oli raudmeteoriit. Meile räägiti Kuust ja Päikesest. Kuul on orud ja mäed, mida katab tuhkjas liiv. Päikesel toimuvad plahvatused. Plahvatused tekitavad Maal magnettorme. Teleskoobiga me taevast uurida ei saanud, kuna ilm oli pilvine ja sajune. Kõike seda näidati meile aga arvutiekraanist. Huvitav on see, et kõik kosmoses toimuv mõjutab inimesi Maal rohkem kui me arvatagi oskame.

Helena

Käisime 3.-5.klassiga Tõravere Observatooriumis. Väga huvitav oli suur teleskoop. Aga mitte ainult teleskoop vaid ka meteoriit. See meteoriit, mida me kõik nägime oli rauast ja kaalus 273 kg. Kui me teleskoopi vaatasime, siis giid vajutas nuppe puldist, mille abil teleskoop hakkas liikuma. Natukese aja pärast liikus kuppel ja äkki tekkis tunne, et ka meie pöörleme. See oli väga huvitav. Suur üllatus oli see, et kui me teleskoobi majast väljusime, sadas väljas lund. Oli väga tore reis.

Sander

Käisime koolivaheajal algklassidega õppekäigul Tõravere Observatooriumis. Observatooriumi juures õues olid elupuud istutatud Päikesesüsteemi planeetide järgi ainult vähendatud kaugustega. Maja sees näidati meile pooleteise meetrise läbimõõduga teleskoopi. Kahjuks ei saanud me sellega taevast uurida, sest sadas ja pilves ilmaga ei ole midagi näha. Observatooriumi seintel oli palju huvitavaid pilte mitmest udukogust. Koduteel hakkas lund sadama ning kui me poole kaheksa paiku Kääpale jõudsime oli maa juba valge.

Morgan

Käisime Tõravere Observatooriumis. Esimesena nägin suurt maja, aga sinna meid ei lastud, sest majas oli remont. Aga 400 m kaugusel oli kupliga maja. Seal sees oli 1,5 meetrise läbimõõduga teleskoop. Tähti ja planeete me kahjuks ei näinud, sest oli pilvine ja sadas. Tagasiteele asudes sadas lund.

Trevor


No comments:

Post a Comment